Iisrael-Jordaania


 


 
Iisraeli - Jordaania  ringreis.

Reis toimub: 20.04 ja 06.11.2020
Hind alates 1329.-

Kõrghetked: Õlimägi, Nutumüür, vanalinn Jerusalemmas, Jeeriko ja Surnumeri, kaljulinn Petra, vana –Rooma linn Gerasa, Kuningate tee.
Sellel reisil on ühendatud kaks huvitavat Lähis-Ida maad. Iisrael ja Jordaania on mõlemad pindalalt väiksed ja mägised maad, tõeliselt kontrastide rohked. Iisrael on paljude kultuuride, religioonide ja rahvaste ristumiskoht. Iisrael on püha maa, kus igal kivil on rääkida oma lugu... Iisraeli-Jordaania ringreis tutvustab Teile selle piirkonna kultuurilugu mitmetahuliselt. Olles kunagi olnud ühenduslüli varajaste Egiptuse ja Mesopotaamia kõrgkultuuride vahel, mõjutasid Lähis-Ida kultuuri hiljem nii kreeka ja rooma kultuur kui ka bütsants ning siit läks läbi ristisõdijate tee.

Lend: 
Tallinn-Istanbul Amman
Tel Aviv-Istanbul-Tallinn

Lennuinfo Turkish Airlinesi liinilendudel:
Äraantav pagas: reisijal on õigus kaasa võtta äraantav pagas kogukaalus kuni 23 kg
Käsipagas: reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 8 kg ja maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55x40x23 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 500 ml.
Toitlustus lennul: hinnas sisaldub soe toit ja joogid.

Hinnas sisaldub:

- Lennupilet Tallinn-Istanbul-Amman-Tel Aviv-Istanbul-Tallinn (Turkish Airlinesi liinilennud)
- Lennujaamamaksud, käibemaks
- Majutus vastavalt programmile Iisraelis ja Jordaanias hotellides (2 in toad)
- Hommikusöögid ja õhtusöögid hotellides nagu programmis märgitud (6 hommikusööki ja 6 õhtusööki)
- Eestikeelse giidi/reisisaatja teenused kogu reisi vältel 
- Jordaania viisa vormistamine (VIISA VORMISTAMISEKS PALUME MEILE TEATADA PASSIANDMED HILJEMALT KOOS LÕPLIKU TASUMISEGA)

Lisatasu eest:
- Ekskursioon Masada-Ein Gedi 69 € (ettetellimisel ja tasumisel büroos, sisaldab sissepääse Ein Gedi aeda, Masada gondlit ja   sissepääsu).
- Ühene majutus hotellides 330 €
- Soodustus lapsele kuni 11 a lisavoodil kolmandana toas 50 €
- Tervisekindlustus maksumus sõltuvalt vanusest (-65 a, vanematele kõrgem tariif). Soovitame vormistada ka reisitõrkekindlustuse.
- Riigist lahkumise (Jordaaniast) piirimaks ca 10 JOD/ 14 USD (tasutakse kohapeal; hind võib muutuda).

Muuseumide ja teiste tasuliste objektide sissepääsud:
Petra 50 JOD 
Keraki kindlus 2 JOD
Rooma varemed Jerashis 11 JOD (hinnas sisaldub 1 JOD kohaliku giidi tasu)
Ammani kindlus 3 JOD
Madaba 3 JOD
Nebo mägi 1 JOD
Jericho gondel 15 EUR
 

IISRAEL, EILAT
Eilati kuurort ühendab Aasiat ja Aafrikat ning Iisraeli kõige lõunapoolsemat tippu. Mööda Punase mere rannikut kulgeb üks maailma kauneim korallrahu ja kiviste mägede massiiv põhjas moodustab imekauni linnapanoraami. 

Kaljud ja eelajaloolised templid hilisest kiviajast viitavad sellele, et esimesed inimesed asustasid Eilati vähemalt 10 000 aastat tagasi. Nad kasutasid kivist atra ja olid esimesed, kes ülistasid puid. Eilat oli hästi tuntud ka kriidiajastul, seda Timna kaevanduste järg, kus arendati metallurgiat.Kuningas Saalomoni aegadel oli Eilat ainsaks Iisraeli kuningriigi sadamaks, kust kaubalaevad seilasid Aafrikasse ja Indiasse. Hiljem, Rooma ajastul, asus Eilatisse elama suur kristlaste kogukond.

7. sajandil, Islami valitsuse all, kogunesid Eilatisse kümned tuhanded palverändurid. Nende karavanid reisisid Damaskusest ja Kairost Mekasse ning kohtusid Eilatis.
Aastal 1115 okupeeriti Eilat Teotooni kuningate poolt ja Islami palveränduritelt võeti maksu okupeeritud maa läbimise eest. Hiljem otsustasid Teutooni kuningad hõivata Meka. Nad tõid läbi kõrbe kaamlitega puitu, ehitasid Eilatis laevad ja valmistusid ründama islami kõige pühamat linna. Peale ebaõnnestunud rünnakut kogunes terve moslemite maailm Teotooni kuningate võimu vastu.

20. sajandi alguses tõmmati Eilat Briti ja Türgi impeeriumite vahelisse konflikti, kuni viimaks pandi nende piir paika Tabasse, 10 km Eilatist põhjas.
Kaasaegse Eilati ehitamine algas 1950. aastal ning nüüdseks on see populaarne ja maailmakuulus kuurort. Eriti hinnatud on see oma Punases meres asuva koralli poolest, seda nii amatöör- kui ka profisukeldujate seas. Ööelu kihab Eilati kail, mis on täis väikeseid poode ja kohvikuid, kust saab imetleda vaadet Punasele merele.
Eilat on ka suurepärane koht linnuvaatluseks. Kuna Eilat on ühenduspunkt Aasia ja Aafrika vahel, on see üheks põhiliseks sillaks lindude rännetel. Linnuvaatlusrada jookseb mööda Eilati merd Jordaania piiri poole ning siis pöörab põhjapoole kõrvuti soolaste järvedega. Kõige parem aeg linnuvaatluseks on kohe peale päikeseloojangut.

Korallrahu
Eilati korallrahu asub Punase mere põhjapooses osas. Korallrahu, mis laiub 4500 km, on maailma kõige põhjapoolsem. Selge ja soe vesi moodustavad suurepärased tingimused korallide jaoks. See korallrahu on elukohaks suurele hulgale värvilistele troopilistele kaladele, seal on rohkelt delfiine, haisid, isegi manaatisid ja vaalu. Iisraeli kõige rikkalikum vee-elu on Korallranna Loodusreservis (Coral Beach Nature Reserve), mis asub 8 km lõunas, Taba poole .

TEL AVIV – pärandi pärl

Tel Aviv on linn, mis asetseb suurepärase Vahemere rannikul. See on Iisraeli suurim linn ja tähtsaim kaubanduse keskus. Tel Aviv on alati kiirustav ja mitte kunagi magav metropol, mis erutab ja lummab külastajaid oma energia ja rohkete meelelahutusvõimalustega. UNESCO nimetas Tel Avivi “valgeks linnaks”, kuna 1909. aastal rajati see valge liiva düünidele, põhjapoole kunagisest kuulsast Jaffa sadamast. See linn on tuntud mitmete ürituste, sagedate muusika- ja kunstifestivalide, kaubanduskeskuste, eksootiliste turgude, peatumatu ööelu, imeliste liivaste randade ning kõikvõimalike maailmaköökidega restoranide poolest. Suurepärane kohvikuid ja restorane tulvil randadega promenaad jookseb mööda mererannikut. Nädalavahetustel on rannad rahvastatud surfiarmastajate poolest.
Tel Aviv on Iisraeli kultuurileskus, mis on rikas erinevaid žanre esindavate muuseumite, kunstigaleriide, teatrite ja kontserdihoonete poolest. Naabruses asuv muistne Jaffa sadam on täielik kontrast modernsele Tel Avivile. Mõneminutise jalutuskäigu jooksul leiad ennast keskaegses keskkonnas. See on nagu värav muistsesse iisraeli kultuuri. Isegi tänapäeval uitades vanadel sadamalinna tänavatel tunneb veel selle perioodi vaimu ja hõngu. Mitmed paadid selles sadamas pakuvad turistidele linnaekskursioone. Tel Avivil on kaks sadamakaid, mis võtavad vastu jahte ja laevu. Need pakuvad samuti jahisõidu- ja sukeldusmisteenuseid. Peamine kai asub hotelli- ja turistipiirkonnas, Atarim’i (Namir’i) väljaku kõrval. Teine kai on Jaffa sadamas.

Korallmaailma reserv ja observatoorium (Coral World Reserve and Observatory) 
Selles reservis on suur kollektsioon akvaariume, veealune observatootium, kolm suurt basseini haide, kilpkonnade ja muude suurte vee-elukatega. Pimeruumis näeb unikaalset kollektsiooni helendavatest kaladest. Observatoorium on torn, mis laskub sügavale mere põhja ja on ühendatud rannikuga 100 m pikkuse sillaga. Kaks saali vee-aluse maailma vaatamiseks asuvad 5 m sügavusel. Torn korallrahude kohal on moodustanud uue elukoha tuhandetele vee-elukatele. Seal saab veeta tunde, vaadates koralle, erikujulisi mereelukaid ja troopilisi kalu, mis ujuvad ringi ja uudistavad turiste. Torni otsas on suur observatooriumi tekk, kust avaneb avar vaade Aquaba lahele, Egiptusele ja Jordaaniale.

Delfiinirahu
Korallrahu põhjapoolses osas on Delfiinirahu – koht, kus saab vaadata delfiine ning isegi ujuda ja sukelduda nendega. Suur osa merest on delfiinidele avatud, nad saavad ujuda sealt välja ja sinna sisse millal iganes soovivad.

Timna park
Eilatit ümbritsevad suurepärased mäed: Eilati mäed läänes, Jordaania Edomi mäed idas. Üks kuulsaim koht mägedes on Timna park muistsete vasekaevandustega. Seal näeb uskumatute värvidega kaljusid, hingematvaid kuristikke ja kanjoneid. Kõige muljetavaldavamad moodustised on Saalomoni sambad. Need on 50 m kõrged punased sambad, mille on vesi kaljudest kujundanud. Timna park asub Eilatist 25 km põhjapoole.

Surnumeri
Surnumeri on 60 km pikk ja 17 km lai kontinentaalne järv 400 m merepinnast allapoole, see laiub Jordani oru madalamas osas, pikki Juuda mägesid läänes ja Moabi mägesid idas. Surnumeres on enim mineraale ja soolasid kui üheski teises veekogus terves maailmas. Surnumere kõrval on 13 km pikkune puhtast soolast Soodomi mägi. Seal on mitmeid koopaid, kus ripuvad uskumatute kujudega soolast moodustised. Surnumere vasakul rannikul on Mezad, koht, kus siiani seisab kalju otsas kuningas Herodotose palee – sinna rajati maailma esimesed tervisekeskused. Tänapäeval on surnumere piirkond kuulus oma terviseprotseduuride poolest, rannikule on ehitatud mitmeid tervisekeskuseid.
 

Surnumeri – igavese nooruse allikas

Juba vanast ajast on Surnumerd tuntud kui nooruse ja tervise allikat. Araablased kutsusid seda “Loti mereks” ja mõnikord nimetasid seda “Lehkavaks järveks”. Ainult need, kes külastavad Surnumerd, mõistavad, miks selline nimi – väävel ja mineraalkomponendid tekitavad imelikku lõhna. Iidsetel aegadel külastasid seda merd mitmed ajaloost tuntud isikud, kaasaarvatud kuningas Taavet, kuningas Herodes, Jeesus Kristus, Ristija Johannes ja paljud teised. Isegi Egiptuse kuninganna Kleopatra omas sealsel rannikul mõningaid tehaseid, kus toodeti kosmeetikat ja ravimeid. Araablased varustasid Egiptust teatud ainega, mida kutsuti “bituumeniks”, seda kasutati vaaraode mumifitseerimisel. Tänapäeval on Surnumeri ümbritsetud mitmete spaade ja tervisekeskustega, mis pakuvad hoolitsusi nii kehale kui ka hingele.

 
Surnumere ajalugu

Heebrealased kutsusid Surnumerd “Yam Ha-Melah”, mis tähendab “Soolameri” ning veel üks araabiakeelne nimetus on “Bahr Lut” – “Lot’i meri”. Piibli järgi oli Lot Aabrahami vennapoeg, ainus tõsiusklik mees Soodomas. Kui Jahve otsustas patuse linna hävitada, juhatasid inglid tema ja tema naise linnast välja. Loti naine aga vaatas põlevale linnale tagasi, eirates Inglite keeldu, ning muutus soolasambaks. Nii on legendi järgi tekkinud Surnumeri.

1970. aastal taasavastati Surnumeri ning see sai uuesti tuntuks oma ravivate ja ilustavate omaduste poolest. Tänapäeval on Surnumeri ümbritsetud suure hulga ilu- ja tervisespaadega, mis pakuvad teenuseid, kasutades Surnumerest saadud materjale. Hoolimata eemalepeletavast nimest on Surnumeri väga populaarne turistikoht.

Surnumeri on 60 km pikk ja 17 km lai kontinentaalne järv, mis asetseb 400 m merepinnast allpool Jordani orus piki Juuda mägesid läänes ja Moab’i Mägesid idas. See looduslik veekogu on maakera madalaim punkt. Surnumeri on maailma soolaseim veekogu, mida toidab Jordani jõgi põhjast ning mõned väikesed allikad idast ja läänest.

Kuna järvest ei toimu väljavoolu, aurustub suur osa veest kuuma ja kuiva kõrbeõhku. See põhjustab suure soola ja mineraalide kontsentratsiooni, luues unikaalsed keemilised segud, mis on rikkad magneesiumkloriidsoolade, naatriumi, kaaliumi, kaltsiumi, broomi ja teiste elementide poolest. Surnumere lained uhavad mineraalid ja keemilised ained kallastele. Need imenduvad pinnasesse, moodustades musta pehme massi, mida tuntakse musta meditsiinilise mudana. Surnumere unikaalsus on avastatud juba iidsetest aegadest. See on ainus paik maakeral, kus on ideaalsed võimalused tervise- ja iluprotseduurideks, millega kaasnevad eriline päikesekiirgus ja klimaatilised tingimused, hapnikurikas õhk, mineraaliderohke meri, termomineraalallikad ning meditsiiniline muda. Muistsetel aegadel importis Itaalia Surnumere vett ja soola, mida kasutas kõrgklass. Üks ainetest, mida Surnumerest kogutakse, on “asfalt” – bituumne mass, mida saadakse mere pinnalt. Seda kasutatakse meditsiinis ja tööstuses. Merekallastel kasvavaid taimi hinnatakse kõrgelt kosmeetikatööstuses, parfümeerias ja meditsiinis. Need saadused on majanduslikult nii väärtuslikud, et mitmed sõjad on peetud selle piirkonna pärast. Ajalooliste kirjutiste kohaselt viis kuningas Saalomon Surnumerest soola ja muda Seeba kuningannale ja võimas Rooma valitseja Marcus Antonius viis sellest merest Kleopatrale, kaunile Egiptuse kuningannale, erinevaid kingitusi.

Tänapäeval on Surnumeri ideaalseks turismisihtkohaks. Seal on mitmeid tervise- ja iluspaasid, võimalusi taastuseks ja rekreatsiooniks. Aastaringne päikesepaiste, jõudsalt arenevad spaad ja ilukeskused, unikaalne loodus ning rikas ajaloopärand meelitavad ligi nii tuhandeid turiste kui ka terviseturgutajaid. Moodsad hotellid ja spaad, mis on ehitatud Surnumere ümber, pakuvad külastajatele võimalust nautida elu ning samal ajal tervendada keha ja vaimu.

 

Unikaalsed faktid, mis muudavad Surnumere haruldaseks

 • Miinus 400 – Maailma madalaim punkt, mis asetseb 400 m allpool merepinda.
 • Päike – Päike, mis paistab 330 päeva aastas, läbib enne päevitajate nahale jõudmist mitmeid atmosfääri filtreid, nii et päikesepõletuse oht on vähenenud miinimumini.
 • Õhk – Äärmiselt kuiv tolmuta, värske ja reostamata õhk sobib ideaalselt bronhiiti põdevatele reisijatele ning toimib suurepärase päikesefiltrina.
 • Vesi ja allikad – Surnumeri on ainus järv maailmas, kus pole võimalik uppuda. Tänu suurele soolasisalduse ulbib inimese keha pinnal. Seal näeb turiste üle maailma, kes tunde lihtsalt ulbivad vee pinnal, raamat käes. Kosmeetilistel ning ravivatel protseduuridel ja tuntud Surnumere kosmeetika valmistamisel kasutatakse veel ka suurt hulka erinevaid mineraalallikaid. See näo- ja kehahoolduskosmeetika imendub kergesti nahka, omab pehmendavat, siluvat ja noorendavat efekti ning sobib kõikide nahatüüpidega.
 • Muda– Need kuulsad tervendavad mudaprotseduurid parandavad vereringet, lõdvestavad lihaseid ja aju, muudavad naha elastsemaks ning värskemaks ja vabastavad liigeseprobleemidest.
 

Huvitavad kohad, millega tasub tutvuda:

 

Tundes mõnu Surnumere poolt pakutavatest naudingutest, ei tasu unustada teisi sammu kaugusel asuvaid kuulsaid looduslikke ja ajaloolisi vaatamisväärsusi.

 • Juuda kõrb– Kogu maakeral ei leidu teist sellist kohta nagu Juuda kõrb. Seal on tüüpiline kõrbetaimestik ja –maastik ning ühe päeva jooksul on võimalik näha tervet kõrbe. Kui sinna esmalt jõuda, tekib tunne, nagu viibiks mõnel teisel planeedil. Kõik seal olev – päike, ilm, vesi ja elusolendid paistavad hoopis teistsugused kui kusagil mujal. Juuda kõrbe lähedal on mõningaid värske vee allikaid, mis voolavad Surnumerre, ületades kanjone, mis meelitavad ligi jalgrattasõidu huvilisi.
 • Ein Gedi Loodusreserv – Selles kivises ja liivases maailmas on üks oaas, mille nimi on Ein Gedi Loodusreserv. See on tuntud oma koskede ja kristallselgete järvede poolest. Talvel, kui sajab lund, tekivad Juuda mägedesse ajutised mägijõed. Need voolavad mägedest alla ja kukuvad kanjonitesse. Need jõed kujundavad kohaliku maastiku koheselt ümber ning kaovad öö jooksul.
 • Mar Saba Klooster – Muljetavaldav klooster on püstitatud Nahal Kidroni järsakule 6. sajandil p. Kr. Seda peetakse üheks maailma vanimaks kloostriks. Tänapäeval elavad seal kreeka-ortodoksi mungad.
 • Masada kindlus – See mäe otsa ehitatud kindlus kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. See kindlus on kuulus lahingust, kus käputäis heebrealasi püüdsid seista Rooma armee vastu ja lõpuks otsustasid võtta pigem endalt elu, kui saada roomlaste orjaks.
 • Kuningas Herodese palee – Kuulsa kuninga Herodese palee varemed, mis ehitati tema perele varjupaigaks. Selles palees olid olemas maailma esimesed spaatingimused.
 • Qumran’i koopad– Kuusteist aastat tagasi, kui üks beduiinipoiss otsis taga kaljukitse, leidis ta enda kohal avatud koopasuu. Ta viskas läbi pisikese koopasuu kivi, lootes leida oma kitse. Aga kitse mökitamise asemel kuulis ta savipoti purunemise häält. Siis ronis ta kalju otsa ja sisenes koopasse, kus nägi mõningaid savipotte, mille sees oli palju nahast kirjarulle. See on üks kuulsamaid aardeid ajaloos ning suurim arheoloogiline leid 20. sajandil. Nendele rullidele on kirjutatud vanimad heebrea Piibli tekstid, mis pärinevad kõige varem 1. sajandist p. Kr. Usutakse, et need kirjutas üks askeetliku juudi sekt. Piiblis kirjutatu moodustab umbes ühe kolmandiku kogu Qumran’i kirjarullidest.
 

Rahvusköök 
Humus¬ – püree kollastest ubadest, küüslaugust, sibulast ja vürtsudest.
Pitad – traditsioonilised leivapätsid, mida serveeritakse köögiviljade ja ubadega.
Tchina – keedetud seesam, sibula- ja tomatipüree.
Falafel – pallid ubadest ja hernestest.
Burek –väike kook juustu, kartulite või spinatiga.
Traditsiooniline roog– Püha Peetri kala.
Iisraelis domineerib kosher toit, aga leidub kohti, kus saab süüa ka mitte-kosher toitu.

Majutus 
Iisraelis ei ole ametlikku hotellitärnide süsteemi. Sellele vaatamata peab kõikidel hotellidel olema vastavad litsentsid. Hotellidesse sisseregistreerimine algab tavaliselt 14:00, väjaregistreerimine toimub hiljemalt 12:00. Eilati ja Surnumere piirkonnas algab sisseregistreerimine tavaliselt 15:00 ja väljaregistrerimine toimub kuni 13:00. Enamus hotelle pakuvad ainult kosher toitu.

Hea teada 
Töötunnid. Pangad: pühapäev-reede 8:30-12:00; pühapäeviti ja teisipäeviti ka 16:00-18:00. Laupäeviti on pangad suletud. Poed: pühapäev-laupäev 9:00-14:00 ja 16:00-19:00. Reedel ja enne pühi – 8:30-12:00. Laupäeviti on poed suletud.
Jootraha. Nagu ka teisteski kohtades, on tavaks anda jootraha 10% arvest.
Transport. Iisraelis on umbes 4800 km teedevõrk ja 600 km raudteid. Kolm peamist sadamat – Eilat, Ashdod ja Haifa. Teeviidad ja tänavate nimetused on inglise ja heebrea keeles. Autot saab rentida vähemalt 21-aastane isik, kellel on rahvusvaheline juhiluba. Pühade ajal ühistransport ei tööta.

Keelud.Keelatud on transportida taimi, tulirelvi, toorest liha ja muud seesugust. Lubatud on riiki tuua kuni 1 liiter kanget alkoholi või 2 liitrit veini ning kuni 3 kg toitu.
Kingitused. Humus, pühad küünlad, Surnumere mineraalidest tooted.

Tunneta Iisraeli
Uju Surnumeres, kõige madalamas ja soolasemas kohas. Maitse kohalikku veini. Külasta Negevi kõrbe, mis kuulub UNESCO maailmapärandisse. Külasta Masadat – kalju otsa ehitatud iidseid ehitisi ja kindlust.

Lisainfo riigi kohta: siit

Teeme koostööd erinevate Eesti reisikorraldajatega. Baltic Travel Reisid Oü on Novatours, Aurinko, Tez tours, Kidy Travel,
Germalo, On Travel, Alpiexpress lepinguline partner ja kehtivad reisikorraldajate reisitingimused.