India, Põhja-Goa

Indiaga tutvumiseks soovitame Indias Goa osariiki, mis sobib ideaalselt esmatutvumiseks Indiaga. Goa on olnud ligi 400 aastat portugallaste võimu all ja üks India kõige euroopalikum osa. Seega Goa sobib esmatutvuseks esmakordsel külastusel. Kliima on talvel fantastiline, merevesi puhas ja soe, liivarannad pikad ja elu odav.
Goas ootavad Teid valge rannaliiva kohale kaarduvad kookospalmid ning sätendav merevesi. Idüllilises ja vaikses Lõuna-Goas leiate silmipimestavalt kauni 20 km pikkuse liivaranna, nooruslikus ja elavaloomulises Põhja-Goas on lisaks ilusatele rannaribadele head ostu- ja õhtuveetmisvõimalused ja ehe kohalik atmosfäär.
Lisaks kuumale päikesele laske oma keha paitada ajatutel India traditsioonidel põhinevatel ajurveeda protseduuridel, mis aitavad üles leida keha ja hinge tasakaalu.
Goa kohalikel turgudel ootavad Teid siidised kangad, lõhnavad maitseained ning meisterlik käsitöö. Häid leide võib teha mõistliku hinnataseme ja moodsa kaubavalikuga butiikides või Vana Goa koloniaalhõngulistes antiigikauplustes.

Reisid toimuvad 

Põhja- Goa hotellivalik:

So My resort 2* al hommikusöögiga 779.-
Alor Grande Holiday Resort 2* al hommikusöögiga 929.-
Resort Marinha Dourada 3* al hommikusöögiga 859.-
Goan Heritage 3* al hommikusöögiga 1059.-
Neelam`s The Grand 3*+ hommikusöögiga 1179.-/ h.-ja õhtus. 1275.-
Citrus 3*- hommikusöögiga 1179.-/ h.-ja õhtus. 1287.-
Colonia Santa Maria 3* hommikusöögiga 1199.-
The Ocean Park 3*+ hommikusöögiga 1199.-
Fortune Acron Regina 4*- hommikusöögiga 1449.-/ h.-ja õhtus. 1569.-
Radisson Goa Candolim 3* kõik hinnas 1579.- 

Goa reisipaketi hind sisaldab:

● lennupileteid algusega Tallinnast 
●Tasuta toitlustust, tasuta karastusjooke lennukis suunal Helsingi – Goa ja tagasilennul suunal – Goa - Helsingi
●Tasuta lennule registreerimist lennujaamades
●Goas transfeerid lennujaam – hotell – lennujaam
●Goas majutus teie poolt valitud hotellis.
● reisiesindaja kohapeal

Lennuplaan:

Reis saab alguse Tallinna lennujaamast, kust Finnairiga lendame Helsingisse, seal istume ümber Finnairi otselennule Goasse. Pagas läheb Tallinnast otse Goasse.

Lennuajad:

Tallinn- Helsingi  17:25- 18:00
Helsingi- Goa     20:30- 08:10 hommik
Goa- Helsingi  09:55- 15:15
Helsingi-Tallinn 18:30- 19:05

Pagas: Kõigil lendudel on lubatud reisija kohta üks äraantav pagas maksimaalse kaaluga 23 kg ja salongipagas maksimaalse kaaluga 7kg.

India viisa.
India viisa vormistamise protseduur võtab saatkonnasiseselt aega kuni 2-3 nädalat. Eesti passi ning Eesti elamisloa ning Vene passiga reisijad saavad viisa piirilt kuni 30-päevase riigis viibimise korral.
Selleks tuleb eelnevalt vormistada taotlus ja maksta viisatasu vähemalt 4 päeva enne reisi antud lehel:
https://indianvisaonline.gov.in/visa/tvoa.html

Taotlusesse on vajalik üles laadida foto ja passikoopia. Reisijale saadetakse elektrooniline kinnitus, mis tuleb välja printida ja reisile kaasa võtta.
E-viisaga saab Indiasse siseneda üheksast lennujaamast. (Bengaluru, Chennai, Cochin, Delhi, Goa, Hyderabad, Kolkata, Mumbai, Trivandrum). Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud peale reisi, passis peab olema vähemalt kaks vaba lehte. Reisijal peab olema tagasisuuna lennupilet ja piisavad rahalised vahendid. E-Tourist viisat on võimalik taotleda kaks korda aastas.
E-viisa hind Eesti kodanikele on 48 USD ning Vene kodanikele 60 USD, millele lisandub ülekandetasu 2,5% summast.

Eesti halli passi ja elamisloaga reisijad peavad viisa vormistama Helsingi India saatkonnas. Lisainfo India saatkonna kodulehelt Helsingis: http://www.indianembassy.fi/ 
Embassy of India

Kulosaarentie 32
00570 Helsinki
Tel: +358 9 228 9910
Faks: +358 9 62212 08
E- mail: visa@indianembassy.fi http://www.indianembassy.fi/ 

Vaktsineerimine

Indiasse reisimisel ei ole ükski vaktsineerimine kohustuslik kuid soovitame vaktsineerida eriti neid , kes viibivad ka väljaspool turismipiirkondi:
- A ja B hepatiit
- poliomüeliit
- kõhutüüfus
- difteeria
- malaaria
 

Täpsem info: aadressilt www.terviseamet.ee www.vaktsiin.ee
http://wwwn.cdc.gov/travel/destinationList.aspx

Raha ja krediitkaardid 
Reisijad võivad valuutat vahetada 5000 ruupia väärtuses inimese kohta nädalas (u 70 €). Sularahaautomaatidest saab ühe kaardiga välja võtta maksimaalselt 2000 ruupiat päevas (u 27 €) ja maksimaalselt 10 000 ruupiat kaardi kohta nädalas (u 137 €).
Krediitkaartidega maksmise osas piiranguid ei ole.

India ruupia tähised on Rs ja INR. India ruupia jaguneb 10-ks paise'ks. 1 EUR= u 75,70 INR, 1 USD= u 67,05 INR.
Reisile võib valuutana kaasa võtta nii eurosid kui dollareid.
Enamlevinud krediitkaartidega (VISA, MasterCard, American Express, Diners) ning enamasti ka Visa Electroni ja Maestroga saab rahaautomaadist sularaha välja võtta. Pangaautomaate on Goas palju (eriti Põhja-Goas). Valdavalt on maksevahendiks sularaha (siidivaipade ja kalliskivide eest maksmisel saab kasutada ka krediitkaarti).
NB! Varuge kindlasti väikseid rahatähti!
NB! Pangakaardi kaotamisest tuleb viivitamatult informeerida oma panka! Swedbank + 372 631 0310, SEB + 372 665 5100, Nordea + 372 628 3300, Krediidipank 
+ 372 661 6039. India ruupiaid saate reisile kaasa vahetada ka Eesti valuutavahetuspunktides. Kohapeal on hõlpsam raha vahetada hotelli vastuvõtus või tänaval rahavahetuspunktides. Kurss on küll veidi kehvem kui pangas, aga teenindus tunduvalt kiirem. Rahavahetuses küsitakse väljastatava tšeki tarvis passiandmeid. Tšekk tuleks alles hoida sest kui ruupiad jääb järgi, siis saab tšeki alusel need lennujaama valuutavahetuses eurodeks tagasi vahetada.

Transport ja liiklus 
Liiklus on vasakpoolne ja jalakäijatele teed ei kiputa andma. Suured veoautod peateedel, loomakarjad ja sagivad inimhulgad muudavad liikluse parasjagu kaootiliseks. Teed on kitsad ja teeolud kehvapoolsed, tänavavalgustus olematu või puudulik.
Kõik see kokku võib olla pingeline kogemus ka kogenud juhile.
Auto, mootorratta või rolleri rendiks on vaja rahvusvahelist juhiluba. Me ei soovita sõidukite renti Goas. Auto tasub rentida pigem koos juhiga ning hindades tuleb alati eelnevalt kokku leppida. Lõuna-Goa hotellides leiab takso hinnakirja hotelli vastuvõtust. Kõikidel hotellidel Lõuna-Goas ja enamikel Põhja-Goas on lepingulised taksod, hinnakirjad on saadaval hotellide vastuvõtus. Taksojuhid annavad möödudes signaalide ja hõigetega märku oma pakutavast teenusest.
Edasi-tagasi sõidu hind on tihti soodsam kui ühe suuna hind. Peale 20.00 on taksohinnad kuni 50 % kallimad. Miinimumtasu on Põhja-Goas 100 INR ja Lõuna-Goas natuke kõrgem.
Kohalikuks populaarseks liiklusvahendiks on threewheeler e kolmerattaline takso ehk rikša. Rikšasõit võib olla soodsam kui tavalise taksoga. Calangute keskuses küsivad rikšajuhid küll sama hinda, mis tavataksojuhid.
NB!Leppige sõidu hinnas taksojuhiga kokku ALATI enne sõidu algust! 
Kohalike liinibussidega sõit on odav. Näiteks Calangute-Panjim suunal (16 km) on pileti hind umbes 15 INR. Bussid on tihti rahavast puupüsti täis ja sõidugraafikutest ei peeta alati kinni. Busside esiaknal on silt, kust saab teavet sõidu marsruudi kohta. Bussipeatused on tee ääres. Pilet ostetakse bussist, varuge peenraha. Liinibussiga sõit Indias on meeldejääv kogemus. Paadisõite ja kalastust pakuvad teiste seas ka rannarestoranide pidajad. Nendes paatides pole tavaliselt mingit varustust ega päästeveste, seega igaüks, kes otsustab sellisele sõidule minna, peab arvestama täieliku omavastutusega. Veespordi kohad pakuvad samuti erinevaid paadisõite. Tähelepanu! Enne paati istumist küsige korraldajatelt kehtiva litsensi ja päästevestide olemasolu kohta..
 
Vaatamisväärsused Goas:
Panjimi linnapargi lähedal paikneb selle linna tähtsaim katoliiklik kirik e Neitsi Maarja patuta eostamise kirik. 15. augustil, Neitsi Maarja taevasse tõusmise päeval, koguneb kirikusse ohtralt usklikke, kelledest hardamad liiguvad trepiastmeid pidi üles põlvili. 
Goa osariigi muuseum asub Panjimis, Patto Plazal.Muuseumis on 7 erinevat galeriid. Avatud E-R 9.30 - 17.30. Panjimist 10 km kaugusel paiknev Vana Goa oli portugaallaste võimuperioodi algaegadel tähtsaks kaubasadamaks ja religioosseks keskuseks. Tänapäevani on seal säilinud mitmeid kirikuid, neist kaks tähtsamat - Bom Jesus Basilica ja Sè katedraal kuuluvad UNESCO kultuuripärandi nimekirja. Bom Jesus Basilicas säilitatakse reliikviana hõbedases kirstus Kaug-Ida tähtsaima kristliku misjonäri ja pühaku Francis Xavieri maiseid säilmeid. 16. sajandi keskel ehitama hakatud Sè katedraalist pidi plaanide kohaselt saama kogu Aasia suurim kristlik kirik. Altarit ehtivad kullatud puunikerdused kõnelevad omaaegsete meistrite suurepärastest käsitööoskustest. Assisi Franciscuse kiriku juurde kuuluvas vanas kloostrihoones paikneb nüüd Goa Arheoloogia muuseum, mis on avatud T-P 10.00-17.00. Teistest kirikutest veidi eemal, Mandovi jõe kaldapealsel, Vana Goa kunagise värava juures on St. Cajetani kirik. Selle arhitektuur meenutab pisut Püha Peetruse katedraali.
Ponda linnas ja selle ümbruses on olulisi hinduistlikke templeid, mis on püstitatud erinevatele jumalatele. Sri Manguesh - Shiva tempel, Sri Mahalsa - Vishnu tempel ja Shantadurga - Durga tempel. NB! Templit külastades peavad olema õlad, põlved, naba ja dekoltee kaetud. Templisse sisenedes tuleb jalanõud ära võtta ja pildistamine on keelatud!
Goa idapoolse piiri lähedal, u 38 km Margaost ja u 50 km Panjimist, paikneb Bondla looduskaitseala, kus on ka väike looma-, roosi- ja botaanikaaed. Bondla asutati kunagi haavatud loomade hooldekeskuseks. Avatud K-R 9.00 - 17.30. Bhagwan Mahaveeri looduskaitsealal, Goa osariigi idapiiril, on Dudhsagari kosk. Vesi valgub vahusena järsakust paarsada meetrit allpool olevasse looduslikku basseini ja sealt edasi Khandepari nimelisse jõkke. Peale mussooniperioodi on kosk võimsalt veerohke, talve edenedes kaotab aga osa oma veest. Pääs kose juurde on tasuline, pildistamise ja filmimise eest küsitakse samuti lisatasu. Goa põhjapiiril, u 42 km Panjimist paikneb kindlushotell Tiracol Fort on idülliline koht päeva veetmiseks.Vana kindluse müüride vahele on ehitatud butiikhotell, mida iseloomustavad kaunid vaated ja hea teenindus! Teine kaunis kindlus on Fort Aguada, mis paikneb Sinquerimis, Mandovi jõe ääres. Kindluse varemetes paiknevad ka kaks majakat. 1864. a ehitatud nö vana majakas, on vanim omasugune majakas kogu Aasias. Uuem majakas on külastajatele avatud iga päev 9.30-18.00.
 
Kaubandus ja sisseostud 
Goa kauplustes võib olla üllatavaid leide. Hinnatase on soodne, kuid vaatamata sellele kuulub tingimine ikka sisseostude tegemise juurde. Tingimist saab proovida nii tänavaturgudel kui rannas kaupa tehes. Enamikes kauplustes ei ole hinnad fikseeritud. Keskpäevase siesta ajal on paljud kauplused suletud. Indiast ostetakse meelsasti kaasa nii siid- kui puuvillakangaid.
Paljud kangakauplused osutavad ka rätsepateenust, kuid oskused ei ole kõigil küll päris meistritasemel. Kohalike moelõigetega (sarid, salwar kameezid) saadakse paremini hakkama kui läänelike rõivaste õmblemisega. Siidkangaid on erinevaid - toorsiidist satäänsiidini. Kanga laius on siin meile harjumuspärasest veidi kitsam - 1m 10 cm. Siidi ostes tuleb olla tähelepanelik, kuna selle nime all müüakse ka segakiudkangast, kus siidi võib olla väge vähe.
Ostu sooritades tasub kaupmehelt küsida ka siidi sisalduse protsenti konkreetses kangas. Kvaliteetseid puuvillaseid kangaid on samuti mitmeid erinevaid. Ostu sooritades vaadake ese/kangas üle, et ei oleks värvidefekte või auke sees. Käsitsi kootud vaibad ja voodikatted on siin ilusad ja hinna poolest soodsad. Kvaliteet on varieeruv.
Goas müüakse heas valikus dekoor- ja kardinakangaid, näiteks Looms kauplus Panjimis, Habitat Mapusa tee ääres ja Acron Arcade Candolimis ja Ideal Home Calangute kiriku taga.
Käsitööesemetest müüakse veel kvaliteetseid sandli- ja pähklipuust puukujukesi, keraamilisi kausse ja erilisest paberimassist valmistatud esemeid. 
Nahkesemed on turgudel soodsamad. Müüakse vöösid, sandaale, kingi jpm. Sandaalipaari võib enesele soetada vaid 250 ruupiaga!
Indias kaevandatakse hõbedat ning seetõttu on siin hind madalam kui Eestis. Enamasti 14, 18 või 22 karaadilist kulda müüakse maailmaturu hinnaga. Kulda tasub osta pigem ametlikest kauplustest, kust eseme eheduse ja kullasisalduse tagatiseks antakse kaasa ka sertifikaat. Paljudes kullassepaärides saab lasta ehteid valmistada ka oma kavandi järgi. 
Maitseained on Indias ühed populaarsematest sisseostudest. Vürtsifarmidest ja turgudelt võib osta värskeid tšillikaunu, ingverit, koriandrit, muskaatpähklit, kardemoni, safranit, kaneeli, köömneid, nelki ja teisi maitseainesegusid nagu näiteks garam masala, karri, kurkum jpm. Ehtsat safranit ei müüda Indias tavaliselt pulbrina. Ostetud maitseained tuleks pakkida reisikohvrisse, mis läheb lennuki pagasiruumi, mitte jätta käsipagasisse.