Jordaania
Jordaania - ringreis ja puhkus Surnumere ja Punase mere ääres

Reisi toimumis aeg 14.11-21.11.2021
Hind 1599.-

Jordaania on suurepärane võimalus külastada üht antiikaja maailmaimedest - kaljudesse rajatud PETRAT. Inimestele, kes soovivad nautida korallirohket Punast merd, kuulsat Surnumerd, samuti ülimaitsvat toitu, külalislahkust ja naeratavaid inimesi.

Kõrghetked: Unikaalne Petra kaljulinn, Surnumere tervendav moju, araabia linnamelu,
Kuningate tee, safari Wadi Rumi k]rbes, puhkus Punase mere  aares Aqabas.

Sellel reisil on ühendatud kaks huvitavat Lähis-Ida maad. Iisrael ja Jordaania on mõlemad pindalalt väiksed ja mägised maad, tõeliselt kontrastide rohked. Iisrael on paljude kultuuride, religioonide ja rahvaste ristumiskoht. Iisrael on püha maa, kus igal kivil on rääkida oma lugu... Iisraeli-Jordaania ringreis tutvustab Teile selle piirkonna kultuurilugu mitmetahuliselt. Olles kunagi olnud ühenduslüli varajaste Egiptuse ja Mesopotaamia kõrgkultuuride vahel, mõjutasid Lähis-Ida kultuuri hiljem nii kreeka ja rooma kultuur kui ka bütsants ning siit läks läbi ristisõdijate tee.
 

Reis toimub Turkish Airlinesi liinilennuga: 
Tallinn-Istanbul-Amman
Aqaba-Istanbul-Tallinn

Hinnas sisaldub:
- Lennupiletid
- Majutus vastavalt programmile Iisraelis ja Jordaanias hotellides (2 in toad)
- Hommikusöögid ja õhtusöögid hotellides nagu programmis märgitud 
- Eestikeelse giidi/reisisaatja teenused kogu reisi vältel 
- Jordaania viisa vormistamine 

Küsi konkreetset pakkumist info@baltictravel.ee või tel. 565 644 28

JORDAANIA 
Kogu Araabia regiooni ühe stabiilsema riigina võib Jordaania pakkuda kõrbeeksootikat, korallirohket Punast merd, raviomaduste poolest silma paistvat Surnumerd, liberaalset ja majanduslikult tugevat rikkalike traditsioonidega islamikultuuri, ülimaitsvat toitu ja kohalikke jooke, külalislahkust ja naeratavaid inimesi. Jordaania on maailmakuulsaks teinud kaljusse raiutud nabatealaste linn Petra.

PETRA
Petra on kahtlemata Jordaania turismimagnetiks. Ja seda mitte asjata. See ajaloo- ja arheoloogiamälestis oli IV sajandil e.m.a Nabatea kuningriigi pealinn. Araabia nomaadidest nabatealased tegid kõik selleks, et nende kõrbepealinn igale külalisele unustamatu mulje jätaks. Kaubavahetusega rikkust kogununa keskendusid nabatealased muljetavaldava pealinna rajamisele – nomaadid hakkasid Surnumere ja Aqaba lahe vahelistesse kõrbekaljudesse linna ehitama. UNESCO maailmapärandi komitee on seda linna nimetanud üheks tähtsaimaks inimeste loodud arhitektuuri-, kultuuri- ja ajaloopärandi objektiks. Linn hämmastab oma arhitektuuriliste lahenduste, kaljudesse rajatud ruumide ja väliste kaunistustega. Teisest küljest on see nii religioosne kui kultuurikeskus, kus olid õitsval järjel kirjandus, loodusteadused, erakordsed traditsioonid ja tavad.

 See on üks väheseid maailmaimesid, mida tasub elu jooksul näha igal reisimehel. Seepärast suunduge pikemalt mõtlemata kõrbes asuvasse munasjutulise arhitektuuri, kultuuri- ja religioonipärandiga kaljulinna. Linna kutsutakse kõrberoosiks – roosa liiva tõttu värvub see õhtuti loojangu ajal punaseks. Juba 1985. aastal UNESCO maailmapärandi nimekirja arvatud kompleks avaldab muljet oma vaadete ja ajalooga. Nabatea araablased, kes olid rändrahvas, aga ka jõukad kaupmehed, teadsid, kuidas maailma hämmastada – nad rajasid Petra.

SURNUMERI
Paljude jaoks seondub Surnumeri Iisraeliga, kuid Jordaania poolne soolase raviveega rannikuosa pole sugugi väiksem. Samuti võib siit leida suurepäraseid hotelle ja spaateenuseid, ravilaid ja rehabilitatsioonikeskusi, kus pakutakse ravimuda vanne. Lisaks sellele ootavad teid Jordaania Surnumere kuurortides meeldivad hinnad.
Veel üheks Jordaania iseärasuseks on Wadi Rumi kõrb, mis paistab silma oma roosade värvide poolest. Seda kõrbe väisavad filmitegijad, kaljused tühermaad meenutavad rohkem Marsi pinda kui meie Maad. Erilises keskkonnas elavad selles kõrbes ka nomaadidest beduiinide hõimud. Võimalusel külastage rändhõime ja veetke koos nendega aega – nii tunnetate täielikult kõrbe vaimu ja rahu.See on madalaim paik kogu Maal. 400 meetri sügavuses „augus“ asuv Surnumeri on kuus korda soolasem kui harilik ookeanivesi. Vees sisalduvad mineraalid ja soolad sobivad suurepäraselt paljude haiguste raviks või sümptomite leevendamiseks. Seepärast ärge laske mööda võimalust selle mere rannikul ära käia, soolast õhku hingata ja ennast ravitoimelisse vette kasta. Jordaaniale kuulub suur osa mere rannikust, kust võib leida suurepäraseid puhkekohti.

.
AQABA linn on Jordaania ajalooline keskus ja sadam, kuid praegusel ajal on see tuntud suurepärase kuurordina. Aqabas saate sukelduda Punase mere värvikirevasse ellu, aga ka nautida araabia roogasid, traditsioone ja külalislahkust. Jordaania araabia köök üllatab roogade ja maitsete rohkusega, siit leiavad omale maiustamist nii taimetoitlased kui ka isuäratavate lihalõikude armastajad. Nagu enamik araabiamaid, on ka Jordaania kuulus oma maiustuste poolest – suus sulavast pahlavast pähklihalvaa, pistaatsiamaiuse ja datlite naturaalse magususeni.  
jordaania pealinna Ammanit külastades näete te araabia vanalinna, värvikirevate turgude, Rooma impeeriumi pärandi ja ärihoonetest pilvelõhkujatega huvitavat linna. Veelgi enam kütkestavad kohalikest kiirguv rahu ja siirus ning nende laiad naeratused. Jordaanias saadavad need teid pealinnast kuni kõige kaugemate kõrbenurgakesteni.
Kõige krooniks on aga Jordaania suurepärane ja päikeseline kliima. Riigis sajab vähe vihma ja isegi talvehooajal hellitab päikeserohkus, soe Punane meri ja reisimiseks ideaalne temperatuur. Kui suvel võib Jordaanias valitseda talumatu kuumus, siis novembris-jaanuaris tõuseb temperatuur päeval 15–20 °C kõrgusele. Öösel võib kõrbes olla küllaltki jahe (umbes 5 °C), nii et ärge unustage reisile sooje riideid kaasa võtmast. Teisest küljest püsib Punases meres isegi talvel temperatuur 22–25 °C ning riigi lõunaosas asuv Aqaba kuurort hellitab mõnusa 18–25-kraadise soojaga. 

WADI RUMI KÕRB
Tuntud Hollywoodi filmi „Marslane“, mille peaosas on Matt Damon, võtted toimusid just selles kõrbes. Nii et ärge laske võimalust mööda ja tundke ennast justkui Marsi pinnal. Punane tühermaa, muinasjutulised mäed ja kaljud meenutavad loojangu ajal mingit muud maailma. Kui aga külastate ka kohalikke nomaadidest beduiine ja teete nende juures peatuse, et magusat piparmünditeed juua, tänab kõrb teid unustamatute muljetega. 
Aqaba linnast 58 km kaugusel asuv Wadi Rumi kõrb katab kõigest 720 ruutkilomeetrise pindala, kuid inimesed on püüdnud siin ellu jääda juba tuhandeid aastaid. Siin on proovinud kanda kinnitada nii kütid kui maaharijad, aga ka rändhõimud – isegi kuulsad nabatealased on Wadi Rumi kõrbesse oma jälje jätnud. Kõrbe on näidatud mitte ainult filmides, vaid seda on kirjeldatud ka seiklusjuttudes.

AMMAN
Jordaania pealinn kütkestab eelkõige Rooma impeeriumi ajaloolise pärandiga. Siit leiate nii templite ja muude hoonete varemed kui ka ennast kenasti mäenõlvale sisse seadnud amfiteatri. Lisaks sellele on Amman araabia linn, nii et siin saate sukelduda turgude värvidesse ja aroomidesse, tutvuda mošeede ja islami arhitektuuriga, vanalinnaga. Teisest küljest on Amman kaasaegne pealinn, kust võib leida kõike – baaridest ja suurepärastest restoranidest äri- ja kaubanduskeskusteni.
 
WADI MUJIB
See 500 meetri sügavune kanjon lõikub Surnumere lähedal 4 km pikkuselt Jordaania kõrbesse. Wadi Mujib on riigi üks huvitavamaid ja ilusamaid looduse poolt vormitud imesid. Kanjoni põhjas voolavad jahedaveelised ojad. See on suurepärane paik matkamiseks ja kõrvetava kõrbekuumuse eest varju otsimiseks. Mage vesi ja kaljude vari loovad suurepärased tingimused taimekasvuks ja loomade eluks.  
NEBO MÄGI
Madaba linna läheduses kõrgub Nebo mägi, mis on tähtis kõigi kristlike palverändurite jaoks. Arvatakse, et just siit nägi Mooses enne surma tõotatud maad. Lisaks sellele avanevad 820 meetri kõrguselt mäelt muinasjutulised vaated Surnumerele, Jordani jõele, Petlemmale ning päikesetõusudele ja -loojangutele. Samuti näete siin Bütsantsi impeeriumi aegadel rajatud Moosese mälestuskirikut. See on paik, kus saab Jordaaniat igakülgselt tundma õppida ja uue pilguga vaadata.
 
TOIT
Toit on Jordaanias külalislahkuse sümbol, nii et kuhu te ka ei saabuks, püüavad jordaanlased katta rikkaliku söögilaua. Jordaania on üks maailma suurimaid oliivide eksportijaid, mistõttu lisatakse siin paljudele roogadele oliiviõli. Jordaanias on populaarsed kandikud erinevate roogade väikeste portsjonitega, et saaks kõike natuke proovida. laarsed kandikud erinevate roogade väikeste portsjonitega, et saaks kõike natuke proovida. 
Hummus – kikerhernepüree oliiviõli, küüslaugu, sidrunimahla ja ürtidega.
Ful medames – köögiviljaõli, vürtsköömne, küüslaugu, sibula, peterselli, sidrunimahla ja tšillipipraga valmistatud suured oad. Serveeritakse keedetud munaga. Roog on pärit Egiptusest.
Kibbeh – õlis keedetud purustatud nisust pallid araabia vürtsidega maitsestatud sibulast ja kitse-, lamba-, veise- või kaamelilihast täidisega.
Labaneh – õrn jogurtijuust, serveeritakse oliivõli, sidrunimahla ja erinevate maitseainetega võidena. 
Baba ghanoush – traditsiooniline Levandi regiooni roog, milles kasutatakse praetud baklažaani ja seesamipüreed. Serveeritakse traditsioonilise leiva ja hooajaliste köögiviljadega.
Tabouleh – tomatitega segatud peenestatud petersell ja münt, sibul ja purustatud nisu. Salat maitsestatakse oliivõli, sidrunimahla, soola ja pipraga.
Mansaf – traditsiooniline Jordaania roog. Talleliha hautatakse soolasest ja kuivatatud jogurtist kastmes, serveeritakse riisi või purustatud nisuga.  
Magustoiduks pakutakse Jordaanias puuvilju, kuid levinud on ka teised araabia maiustused, nagu pahlava või halvaa. 
Kuigi Jordaania on araabia maa, on siin olemas ka omad kanged alkohoolsed joogid, vein ja õlu. Arak on rakit ja oúzot meenutav Jordaania aniisiviin.